Pomembni pričevalci o smrti, žalosti in trpljenju, ki ga prinaša vojna, so taborišča. Da bi dijaki znali ceniti svobodo in si prizadevali za mir, da bi vsaj delno spoznali vojne grozote, smrt, trpljenje, so obiskali taborišče Dachau, ki je simbol zla.
Zvedeli so, da je Dachau bilo prvo koncentracijsko taborišče, v katerega so zapirali politične nasprotnike, kasneje Rome, homoseksualce, brezdomce, duševno bolne, Jehove priče, Jude in druge.
Ogledali so si obnovljeni baraki, kjer so dobro ohranjeni bivalni prostori jetnikov s posteljami, garderobnimi omaricami, jedilnico, umivalnico in straniščem. Videli so oba krematorija in zloglasno plinsko komoro.
Taboriščni del je zajemal 32 barak, hiralnico, prostor za medicinske poskuse na ljudeh, kuhinjo, pralnico in druge prostore. Po vojni so barake zaradi higienskih in zdravstvenih razlogov požgali, saj so dotrajani objekti bili leglo raznih bolezni in njihovih prenašalcev, predvsem uši, stenic in bolh.
V Dachau so na jetnikih izvajali medicinske poskuse, da bi proučevali njihov odziv na zdravila, vzdržljivost v ekstremnih okoliščinah in meje med življenjem in smrtjo, npr. z nizkim pritiskom, s plini, z nizko temperaturo ali drugače.
Dijaki se zavedajo, da je ozaveščanje o vojni in njenih posledicah zelo pomembno. Znanje o preteklih in sodobnih vojnah in spominjanje na tragedije vojn jim omogoča, da si skupaj prizadevajo za mir v svetu in, da se vojna ne bi nikoli več ponovila.
Ponosni so, da so državljani Evropske unije, saj je povezana Evropa garancija za mir v njenih državah.
Povezava do fotografij: DACHAU
Štefica Fink