Spoznavanje zgodovine, kulture in ohranjanje kulturne dediščine ima ključno vlogo pri krepitvi identitete, povezanosti z domovino in zavedanja o skupnih vrednotah. Dijaki so se z orientacijskim pohodom po srednjeveški Ljubljani poglobili v bogato kulturno dediščino glavnega mesta. Pod strokovnim vodstvom so raziskovali Ljubljanski grad, ki je s svojo zgodovinsko vrednostjo in zgodbo ključen simbol prestolnice. Kot vsako leto so si ogledali tudi dela Jožeta Plečnika, arhitekta, ki je neizbrisno zaznamoval slovensko kulturno krajino.
Med obiskom Državnega zbora so si dijaki ogledali notranjost parlamenta, kjer so skozi zanimivo predstavitev spoznali delovanje te ključne državne institucije. Z zanimanjem so sodelovali v interaktivnih nalogah v avli, kjer je predstavljena virtualna podoba Evropske unije. Prisluhnili so predstavitvi Evropskega parlamenta in Evropske unije, kar jim je omogočilo boljše razumevanje vloge, ki jo EU igra v vsakdanjem življenju evropskih državljanov.
Tovrstne aktivnosti dijakom ne le približajo zgodovino, kulturo in delovanje državnih ustanov, temveč jih tudi spodbujajo k razmišljanju o lastni vlogi v družbi kot aktivnih in odgovornih državljanov.
Štefica Fink
Več fotografij si lahko pogledate tukaj.