Digitalna preobrazba izobraževanja je eden ključnih izzivov sodobnega časa. Šolski center Slovenske konjice sodeluje v partnerskem projektu DIGITALNO JE ZMAGOVALNO (Digizmaga). Projekt je zasnovan z namenom spodbujanja digitalnih veščin med dijaki, študenti in učitelji. V okviru projektnih aktivnosti smo se v sredo, 22. januarja 2025, srečali v Celju, kjer nas je gostil SIC Alme M. Karlin. Srečanje je bilo namenjeno izmenjavi dobrih praks in razpravi o izzivih ter priložnostih, ki jih prinaša uporaba umetne inteligence v poučevanju. Pri tem smo z zanimanjem prisluhnili Maji Vičič Krabonja, ki je predstavila svoje izkušnje in inovativne pristope pri vključevanju umetne inteligence v izobraževalni proces.
V projektu, katerega nosilni partner je BIC Ljubljana, povezuje več izobraževalnih institucij, želimo aktivno prispevati k razvoju in implementaciji digitalnih rešitev v učne načrte. Kljub začetnim izzivom partnerji uspešno napredujemo pri izvajanju načrtovanih aktivnosti ter razvijamo inovativne strategije za izboljšanje digitalne pismenosti mladih.
DIGIZMAGA: PRIHODNOST IZOBRAŽEVANJA JE DIGITALNA
Projekt Digizmaga, ki se je začel septembra 2024 in bo trajal do junija 2026, ima jasno začrtane cilje – omogočiti mladim pridobivanje ključnih digitalnih kompetenc, ki jim bodo koristile tako v izobraževalnem procesu kot kasneje na trgu dela. Digitalna pismenost postaja temeljna veščina 21. stoletja, zato projekt ne vključuje le dijakov in študentov, temveč tudi učitelje, ki imajo osrednjo vlogo pri uvajanju sodobnih pedagoških metod in razvoju digitalnih učnih gradiv.
Ena od ključnih prednosti projekta je sodelovanje med različnimi šolami iz več slovenskih regij, kar omogoča širok doseg in izmenjavo dobrih praks. Hkrati projekt podpira cilje Akcijskega načrta digitalnega izobraževanja 2021–2027, s čimer se krepi trajnostna vključitev digitalnih kompetenc v šolski sistem.
S projektnimi aktivnostmi ne le izboljšujemo digitalno usposobljenost mladih, temveč tudi spodbujamo inovativne in interaktivne metode poučevanja, ki bodo pripomogle k boljšemu razumevanju in učinkovitejši uporabi digitalnih tehnologij v šolstvu in dijake pripravile na izzive digitalne prihodnosti.