• 03 757 18 00
  • Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Ekskurzije

Slovensko primorje -  Kraški rob, Hrastovlje, Strunjan, Piran

Poznavanje in razumevanje naravnih značilnosti, kulturne dediščine ter zgodovinskega razvoja slovenskega prostora krepi občutek pripadnosti in odgovornosti do domačega okolja. Spoznavanje obmejnih območij ter njihove povezanosti z Italijo prispeva k večjemu razumevanju evropskega sodelovanja in pomena odprtih meja. Dijaki pri tem razvijajo spoštovanje do kulturne raznolikosti, se zavedajo pomena ohranjanja skupnih evropskih vrednot ter krepijo aktivno državljanstvo. Spodbujeni so k razmišljanju o trajnostnem razvoju in vlogi posameznika pri varovanju naravne in kulturne dediščine, kar jim omogoča, da bolje vrednotijo svoj življenjski prostor in njegovo vlogo v širšem evropskem kontekstu.

Dijaki so raziskovali naravne in kulturne znamenitosti Slovenskega primorja. V Črnem Kalu so se povzpeli do razgledišča ob srednjeveški utrdbi, ki je nekoč varovala pomembne prehode med notranjostjo in obalo. Od tam so občudovali osupljiv pogled na Kraški rob, kjer se stikata kraška in flišna pokrajina. Videli so Koper, Trst, mogočni viadukt z novim tirom železnice in strnjeno vasico Črni Kal pod pečino. Spoznali so posebnosti nagnjenega zvonika cerkve sv. Valentina, značilno kraško arhitekturo in znamenito Benkovo hišo.

V Hrastovljah so si ogledali cerkev sv. Trojice s freskami iz 15. stoletja, med katerimi izstopa znani Mrtvaški ples. Seznanili so se s pomenom cerkve in obrambnega obzidja ter prisluhnili zgodbam o težkem življenju Šavrink, žensk, ki so vsakodnevno prehajale mejo, da bi preživljale svoje družine. Spoznavali so življenje ljudi v Šavrinskem gričevju po 1. in 2. svetovni vojni.

Opazovali so vlak na železniški progi Divača–Koper, ki premaguje izjemno višinsko razliko – edinstven inženirski dosežek.

Obisk Strunjanskih solin in najvišjega klifa ob Jadranu jim je razkril bogato podobo obalne geomorfologije ter tradicionalno pridobivanje soli. Navdušeni so bili nad lepoto Mesečevega zaliva, ki velja za najlepši zaliv v Sloveniji. Spoznali so značilnosti krajinskega parka, ki slovi po izjemni biotski raznovrstnosti.

V Piranu so si na Tartinijevem trgu ogledali Benečanko in Ložo – simbola beneške dediščine mesta. Sprehod jih je vodil mimo ostankov srednjeveškega obzidja, svetilnika in cerkve sv. Jurija. Ostale znamenitosti so morali dijaki poiskati in raziskati v okviru orientacijskega pohoda, kar je še dodatno poglobilo njihovo razumevanje povezave med naravno danostjo in zgodovinskim razvojem tega slikovitega obalnega mesta.

Štefica Fink

Več fotografij lahko pogledate na povezavi tukaj.

© 2025 Šolski center Slovenske Konjice - Zreče. Vse pravice so pridržane. Izdelal Maksima Web art