Retrospektiva dejavnosti in prednosti v okviru projekta Erasmus+ Gems of Europe v predhodnem letu prikazuje štiritedenske izobraževalne dogodke za okoli 30 gimnazijcev in vsaj 5 profesorjev, ustvarjalno izvedbo vseh zasnovanih nalog, neprecenljive mednarodne izkušnje, nova spoznanja in znanja ter prijateljske (včasih tudi ljubezenske) vezi. .
- Gimnazija Slovenske Konjice
Kmalu izmenjave na Portugalskem, o kateri smo že pisali, je bil za Gimnazijo Slovenske Konjice ter za vse udeležene dijake in njihove družine gotovo najpomembnejši in tudi organizacijsko najbolj zahtevan dogodek - dijaška izmenjava v Slovenskih Konjicah. Tako je 23 dijakov in 10 profesorjev iz Španije, Portugalske, Hrvaške, Avstrije in Madžarske postalo kar del naše gimnazije, pa tudi del prav toliko gostinskih družin iz lokalnega okolja, na kar se s hvaležnostjo in ponosom zaradi nepozabnega gostoljubja spominjamo organizatorji in naši gostje. . Ti so ob koncu zadovoljni še izpostavili: urejenost naše šole, uspešno izvajanje didaktičnih iger v pouk, medkulturno noč v šoli, znanje angleščine, Bled in jasno, krasne konjiške prijatelje.
- Gimnazija Bernoulli na Dunaju
Na Dunaj smo odpotovali že septembra, z vlakom ... klasika ... in se ob tem počutili prijetno in optimistično, vedoč, da nas čakajo prijatelji in se obetajo zanimive dogodivščine in energija velikega mesta. Naša pričakovanja so se potrdila. Precej večja gimnazija je ponudila raznolikost, odprtost, kakovostno izvedbo programa in izkušenost. Dijaki so lahko ponovili znanje zgodovine ob ogledu mesta, fizično in z VR-turo. Obljubili smo, da še pridemo :)
- IES Aldebarán v Madridu
Španska šola v okrožju Alcobendas, ki smo jo skupaj z vrstniki iz že omenjenih evropskih mest obiskali oktobra, nas je očarala drugače: s predanostjo projekta, z zanimivimi učnimi urami ter entuziazmom. Gostitelji pa s pregovorno družino in toplino, dobro hrano, prilagodljivim občutkom za čas in hkrati z resnostjo, ko gre za varnost in odgovornost.
Dijaki so bili navdušeni nad razsežnostmi Madrida in znamenitostmi, ki jih moramo nujno ogledati: Museo del Prado, Plaza Mayor, El Retiro Park ...
Letos nadaljujemo: marca bomo preživeli teden v pobratenem mestu Szazhalombatta na Madžarskem, aprila nas obiščejo dijaki in profesorji s Finske, maja zaključujemo projekt s tedensko izmenjavo na otoku Hvar. Tako bodo dijaki in profesorji gotovo imeli dovolj priložnosti za širitev obzorij in znanja, za uporabo tujih jezikov, raziskovanje, druženje in osebni razvoj.
Mateja Smolar Tič, koordinatorka