Dijaki SPSŠ Zreče s formalnim in neformalnim učenjem pridobivajo znanje, da bodo lahko sodelovali v procesih soodločanja in začeli svojo politično pot v lokalni skupnosti in širše. Vedo, da ima pravico voliti ali biti voljen za poslanca v Evropskem parlamentu (EP) državljan Republike Slovenije, ki ima pravico voliti ali biti voljen za poslanca Državnega zbora (DZ).
Ker dijaki želijo aktivno sodelovati v političnem življenju, ker si prizadevajo razumeti, kako potekajo politični procesi in kako delujejo politične institucije doma in v Evropi, so obiskali Hišo Evropske unije (EU) in DZ.
V Hiši EU v Ljubljani, ki združuje Informacijsko pisarno EP v Sloveniji in Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, so se v multimedijskem centru Doživi Evropo seznanili s posebnostmi v evropski politiki, z delovanjem EU in EP in z njunim vplivom na naše življenje. Sprehodili so se po multimedijskih postajah, spoznali slovenske predstavnike v evropskih institucijah, odkrivali so, kako lahko sami vplivajo na odločitve o prihodnosti Evrope. Svoje znanje o EU so preizkusili v kvizu, obravnavo evropske politike pa so zaključili z razpravo o trenutnih razmerah in problemih v Evropi, zlasti o vojni v Ukrajini, o umetni inteligenci in okoljski problematiki.
Z obiskom Državnega zbora so spoznali, da je Državni zbor osrednji prostor političnega in zgodovinskega dogajanja v Sloveniji; njegova stavba, ki je delo arhitekta Vinka Glanza, pa je pomemben del slovenske kulturne dediščine.
Najprej so se ustavili v preddverju velike dvorane, ki je namenjeno sprejemom, srečanjem in dogodkom v parlamentu. Krasi ga freska akademskega slikarja Slavka Pengova, ki prikazuje zgodovino Slovencev od naselitve do konca druge svetovne vojne. Notranjost poslopja bogatijo čudoviti mozaiki in izjemni arhitekturni elementi, ki so narejeni izključno iz domačega lesa in kamna. Na balkonu velike dvorane, v kateri potekajo sestanki poslancev, ministrov in predstavnikov Državnega sveta, so se seznanili z delom najvišjega predstavniškega in zakonodajnega organa v Sloveniji in z opisom zakonodajnega postopka; v zanimivi razpravi pa so prejeli odgovore na številna vprašanja o slovenski aktualni politični problematiki.
Štefica Fink
Več fotografij si lahko ogledate na povezavi tukaj.