Dijaki 2. letnikov srednjega strokovnega izobraževanja so v okviru predmeta geografija raziskovali naravne in družbene dejavnike lokalnega okolja.
Delo je potekalo v skupinah. Prva skupina je spoznavala prst, kamnine, podnebje in rastje na Zreškem, druga skupina je preučevala družbene dejavnike, tretja pa je izpostavila nekatere ostaline preteklosti, poudarila je pomen kulturne dediščine in skrb za njeno ohranjanje za prihodnje rodove.
Sprehodili so se po geografski učni poti okoli Zreškega jezera in skozi zreško naselje ter tako spoznali pomen spoznavanja domače pokrajine z neposrednim opazovanjem in izkustvenim učenjem, kar je pripomoglo k zanimanju zanjo in njenemu razumevanju.
Med lokalnim prebivalstvom so opravili še anketo, s katero so raziskali, koliko domačini poznajo življenje Pohorcev v preteklosti, kako poznajo delo oglarjev, steklarjev, drvarjev in fužinarjev ter katere so bile njihove tipične jedi. Ugotovili so, da med občani še živijo potomci »prebivalcev tipičnih poklicev«, da nekateri poznajo tipične jedi tedanjih Pohorcev in njihove recepte, le redki domačini pa znajo dobrote njihovih prednikov tudi pripraviti.
V okviru terenskega dela so opravili še aktivnosti medpredmetnega povezovanja geografije in ekonomije. V ožjem geografskem prostoru so poiskali primere gospodarskih in negospodarskih dejavnosti, poudarili njihovo povezanost in soodvisnost, tako v geografskem kot tudi v ekonomskem smislu.
Štefica Fink
Več fotografij si lahko pogledate na povezavi tukaj.